Kasulik teada

Saastelekter

Eesti elektrivõrk, 230/400V vahelduvvool (AC), töötab sagedusel 50Hz ning on puhas sinusoidne elektromagnetväli. Saastelekter võib tekkida vahelduvvoolu (AC) muundamisel alisvooluks (DC). Alalisvoolu vajavad meie majapidamises näiteks sülearvutite- ja nutitelefonide ladijad, säästupirnid, led valgustuse toiteplokid, dimmerlülitid. Saastelekter võib tekitada kõrgsageduslikke häireid seadmete töös ja majapidamise elektrijuhtmestikus. Saastelektri sagedus jääb tavaliselt vahemikku 2 – 400 kHz mis on tavavõrgu sagedusest 50Hz tunduvalt kõrgem.

Saastelekter võib liikuda koduses majapidamises elektrijuhtmete kaudu ning tekitada elektriseadmete ja juhtmete ümber disharmoonilise saastelektri välja. Väljaspool eramut võib saastelekter liigelda elektrijuhtmete, metalltorustike, maandusjuhtide või elektriülekandeliinide kaudu kõikidesse majapidamistesse mis on ühendatud ühisesse alajaama võrku.

Vaadeldes Saastelektrit tervise aspektist on kiirgusinfo.ee tõlkinud Eesti keelde Samuel Milham’i raamatu sissejuhatuse “Saastelekter, elektrifitseerimine ja tsivilisatsiooni haigused“
elektroülitundlikel inimestel võib tekkida seoses Saastelektriga magamatus, väsimus, torkiv tunne nahal, ekseem kätel.

KiirgusvabaKodu eesmärk Saastelektri vallas on erinevate mõõtemeetoditega kahjulike seadmete välja selgitamine, elimineerimine, välja vahetamine, Demand Switch kasutamine, seadmete remontimine.